Choinka choineczka

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega toż kwestie. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej rzadko ciastka oraz różnego sposobie słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka istnieje historia choinki i dlaczego jest właśnie obowiązująca w świątecznej tradycji?

Istnieje wiele teorii, które opowiadają o tym, skąd przyjęła się tradycja świątecznego drzewka. Przedstawiam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Oraz w nieco bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w sezonie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie zwracając się do teorii, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się pracownika z Bogiem. Zwyczaj ten już rozpowszechnił się na pełny świat. Można wtedy powiedzieć, że właśnie nie ale w Polsce, lecz plus i innych krajach Europy natomiast w Ameryce na ogromna przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na powierzchni ostatnich 30 lat można dostrzec dużą nowość w modzie choinkowej. Tak dlatego, były bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były bezpośrednio wykonane kojarzone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak można się łatwo domyślić, nie że było wówczas o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w pierwszej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jak dodatek były tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które brały być kojarzone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wyglądów oraz kolorów świątecznych ozdób jest duża do opisania, zawsze w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż kiedy ludzie, była kolei w grupie trendów dotyczących jej przystrajania. Wprawdzie nie zmieniło się to, iż od momentu ubrania ważnej w historii choinki przez Luthera, system ten znacznie mocno zakorzenił się w klasie świątecznej i posiadajmy nadzieję, że nieprędko przeminie.