Eksplozje gwiazd

Bezrobotni, zarejestrowani w tytułach pracy mogą mieć na 40 tys. zł dotacji, jeśli zdecydują się na założenie działalności gospodarczej. Procedura nie jest za skomplikowana, a wysokość dofinansowania motywuje do przyjęcia ryzyka.

Jednak, aby rozpoczęta praca przyniosła oczekiwany rezultat należy dokładnie się przygotować. Wybierając branżę, sporządzając biznesplan należy uwzględnić wszystkie obciążenia publicznoprawne jakie potrzeba będzie odpowiadać i dodatkowe obostrzenia wychodzące z ustaw podatkowych.

comarch księgowośćModuł Finanse i księgowość - Comarch ERP XL - POLKAS & COMARCH - Systemy ERP

Dokonując rejestracji należy dokładnie wskazać rodzaj pracy gospodarczej jaka będzie kierowana, formę opodatkowania oraz zarejestrować się do ZUS. Mając ułatwienia do płacenia składek na preferencyjnych warunkach w tekstu ZUA należy wpisać symbol 05700. Niższe składki na ZUS można opłacać przez 24 miesiące.

Rodzaj działalności gospodarczej, wykonywanej na myśl osób fizycznych określi termin instalacji kasy fiskalnej. W wybranych przypadkach kasę należy zainstalować przed zakończeniem pierwszej sprzedaży, w obcych w danym terminie, i w nowych przypadkach po dokonaniu określonego obrotu. A już wcześniej trzeba rozglądnąć się za odpowiednim urządzeniem. Kraków kasy fiskalne oferuje pełen wachlarz modeli urządzeń fiskalnych, odpowiednio dobranych do wybranych branż.

Rejestracja kasy fiskalnej przebiega dwuetapowo. Najpierw należy poinformować właściwy urząd skarbowy o zamiarze instalacji fiskalnej – czas tenże nie jest pewny, tak to zawiadomienie można wrzucić w tytule nawet dzień przed instalacją. Wtedy w przeciągu 7 dniu po instalacji, należy poinformować urząd, że kasa została zainstalowana. Jeżeli kasę fiskalną zainstalowano w działającym terminie, złożono odpowiednie materiały do urzędu można się starać o zwrot poniesionego koszcie na zakup, w wysokości 700 zł, nie więcej jednak niż 90% wartości kasy.

Następna ważna decyzja dotyczy podatku VAT. W poszczególnych wypadkach warto zarejestrować się jako podatnik VAT, czasami wskazana jest zwłoka przynajmniej do momentu przekroczenia określonych obrotów – tj. 150.000 zł. W poszczególnych branżach, np. handel paliwami lub metalami dobrymi nie jest granic z skorzystania ze zwolnienia, to z dniem rejestracji działalności gospodarczej należy zapisać się na papieru VAT-R.